+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

NAWIĄZKA – ODSZKODOWANIE Z OC

W polskim prawie znane są sytuacje, w których wobec sprawcy wypadku komunikacyjnego zastosowano środek karny, polegający na obowiązku naprawienia szkody i zapłacenia nawiązki osobie pokrzywdzonej.

Mało kto wie, że w takiej sytuacji sprawca wypadku może ubiegać się u swojego ubezpieczyciela o zwrot zapłaconej nawiązki. Często w takim przypadku w grę wchodzą bardzo duże sumy pieniędzy, więc warto dochodzić sprawiedliwości nawet w postępowaniu sądowym.

Nawiązka – zwrot odszkodowanie z OC

Czym jest nawiązka i kiedy sąd ją stosuje?

Nawiązka to świadczenie pieniężne, które funkcjonuje jako środek karny i ma charakter fakultatywny, co oznacza, że sąd ma wybór, czy ją zastosować lub obligatoryjny (wtedy ma obowiązek ją wymierzyć).

Według prawa nawiązka może być wykorzystywana w takich sytuacjach, jak: skazanie za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu lub inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, skazanie za przestępstwo przeciwko środowisku naturalnemu, skazanie za przestępstwo katastrofy komunikacyjnej, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy komunikacyjnej lub wypadku komunikacyjnego, którego sprawca był w stanie nietrzeźwości (pod wpływem środków odurzających) albo zbiegł z miejsca zdarzenia. Nawiązka może funkcjonować samodzielne (jedyny zastosowany środek karny) lub występować jako środek dodatkowy – uzupełniając również inną wymierzoną karę.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów

 

Zadzwoń:

Napisz:

Nawiązka – zwrot odszkodowanie z OC

Odszkodowanie powypadkowe

a zwrot nawiązki w praktyce

Przyjmijmy, że sprawca wypadku komunikacyjnego spowodował w nim śmierć małżonka pewnej kobiety. Otrzymał on wyrok ograniczenia wolności w zawieszeniu oraz obowiązek zapłaty nawiązki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych na rzecz wspomnianej kobiety. Sprawca kwotę tę przelał na konto poszkodowanej.

W tej sytuacji może on domagać się od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego (na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów) zwrotu zapłaconej nawiązki.

 

Niestety, ubezpieczyciele często wydają w takich sytuacjach decyzję odmowną. Wtedy o zwrot nawiązki powinno walczyć się w sądzie. Aktualna linia orzecznicza jest korzystna dla sprawców wypadków, na których nałożono środek karny w postaci wspomnianego świadczenia pieniężnego. Istnieje stanowisko Sądu Najwyższego (uchwała z 2011 r.) i kilka innych orzecznictw, które potwierdzają konieczność zwrotu pieniędzy przez ubezpieczyciela za zapłaconą poszkodowanemu nawiązkę. Należy pamiętać, że możemy wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot nawiązki za okres 3 lat wstecz.

Kto może pomóc w uzyskaniu zwrotu nawiązki w ramach odszkodowania powypadkowego?

Nasza kancelaria odszkodowawcza pomaga nie tylko w uzyskiwaniu sprawiedliwych kwot na likwidację szkód powstałych w wypadkach, ale prowadzimy również sprawy związane ze zwrotem nawiązki.

Reprezentujemy naszych klientów w sądzie podczas walki z towarzystwem ubezpieczeniowym. Doradzamy na każdym etapie procesu i wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Naszym celem jest odzyskanie kwoty, którą sprawca wypadku musiał przekazać osobie poszkodowanej.

Jeśli chcesz otrzymać zwrot nawiązki od ubezpieczyciela – skontaktuj się z nami.

Nie czekaj, skontaktuj się z nami:

Zadzwoń:

Napisz:

Wiedza naszych specjalistów w zakresie dochodzenia odszkodowań powypadkowych, pozwoliła nam uzyskać status stałego eksperta w stacji TVN TURBO.

Po raz kolejny zostaliśmy docenieni za nasz profesjonalizm i rzetelność.

Nawiązka – zwrot odszkodowanie z OC

Polecamy również:

9

Wypadek na pasach

9

Wypadek motocyklisty

9

Wypadek śmiertelny

9

Wypadek na ulicy

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

3 + 8 =

Lokalizacja: